Ekonomi

Şimşek: Proje finansmanına sağlanan dış kaynak 7,5 milyar dolar

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin proje finansmanı alanında sağladığı yabancı kaynak imkanlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

“Türkiye Deprem Sonrası Yeniden Yapılanma Çerçeve Projesi” kapsamında kullanılmak üzere İLBANK’a 400 milyon avroluk finansmanın ücretsiz sağlanacağını belirten Şimşek, “Avrupa Yatırım Bankası’ndan 400 milyon avroluk kredi sağlanacak” Banka, depremin yaralarını sarmak ve şehirlerin yeniden imarına katkıda bulunmak amacıyla “Sözleşmeyi imzaladık” dedi.

Şimşek, projenin deprem felaketi sonrası şehirlerdeki iyileştirme ve yeniden yapılanma ihtiyacına katkı sağlamayı hedeflediğini belirterek, “Şubat depreminden etkilenen bölgeyi yeniden inşa etmek için bu yıl gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yaklaşık yüzde 3’ünü harcıyoruz” dedi. 6 deprem.” kullanılmış.

“2018’den bu yana ilk finansman”

Son finansmanın AYB’den proje amaçlı olarak 2018 yılında sağlandığını dile getiren Şimşek, “Diğer uluslararası kuruluşlarla olduğu gibi AYB ile de iletişimimiz çok daha güçlendi. Böylece Kasım 2023 itibarıyla sağlanan dış finansman miktarı da arttı. Proje finansmanı 7,5 milyar dolara ulaşacak.” “Buna ulaşıldı” dedi.

AYB’nin Türkiye’nin yeniden yapılanma çalışmalarına verdiği desteği memnuniyetle karşıladıklarını belirten Şimşek, Avrupa Birliği’ne Türkiye ile dayanışmasından dolayı teşekkür etti.

haber-eregli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu