Haber

Silahlı kişiler yasadışı silahlanmayı önlemek için caydırıcı önlemler istiyor

Kayseri’de silah ustası olan Taha Tayfun Bağcı, kaçak silahlanmanın önlenmesi için caydırıcı tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

İstanbul Esenyurt’ta tekelciye yapılan ve 2 kişinin hayatını kaybettiği, 1 kişinin yaralandığı baskında kaçak silahlanma gündeme gelirken, Kayseri’deki silah ustalarında kaçak silahlanmaya karşı caydırıcı önlem alınması istendi. Silahlı adam Taha Tayfun Bağcı, “Ülkemizin en büyük sorunu mevcut düzenlemelerdeki açıklar ve yaptırımlar. Bu yaptırımların azlığı da yasadışı silahlanmayı teşvik edecek noktaya geldi. Bugün bir kişi 35-40 bin arası harcama yapıyor. Ruhsatlı silah sahibi olmak için taşıma ruhsatı TL’ye verilir.Silahlı bir kişi herhangi bir olaya karışmadan yakalansa bile aldığı ceza bunun 1/3’üdür.Bu da kişileri kaçak silah almaya yöneltmektedir. yasa dışı silah satın alıyorlar, hiçbir akıl testinden veya güvenlik soruşturmasından geçmiyorlar. İstenmeyen olaylara neden oluyorlar. Önleme Mevcut düzenlemelerin tamamen elden geçirilmesi gerekiyor” dedi.

“Psikolojik durumu iyi olmayan ve rastgele suç işlemeye meyilli kişiler rahatlıkla silah satın alabilir”

Bağcı, “Hem silah alma sürecinde hem de silahlı kabahatlerle ilgili yaptırımlarda aşağıda başlatan incelenmeli. Yaptırım çok daha yüksek olmalı. Şu anda silah alma maliyetinin altında ceza var. Dolayısıyla , akıl hastası ve her türlü suç işlemeye yatkın kişiler.” Resmi bilgilere göre ülkemizde 40 milyona yakın silah olduğu ve 4 milyonun da kayıtlı olduğu belirtiliyor. Bu önemli bir sorun” dedi. – KAYSERİ

haber-odemis.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu