Ekonomi

Petrol üzerindeki baskı artıyor

Küresel gösterge Brent varil başına 92 ​​doların üzerine çıktı ve ABD ham petrolü varil başına 89 doların biraz altına yükseldi. altında kaldı; her ikisi de yılın en yüksek seviyelerinde. ABD’de akaryakıt fiyatlarının son on yılda sezonun en yüksek seviyelerine ulaşması ve küresel ekonominin yakıtı olan dizel fiyatlarının Avrupa’da ton başına bin doları aşmasıyla, kazanımların şimdiden akaryakıt piyasalarına yansıdığına dair işaretler var.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü tarafından Salı günü yayınlanan bir rapora göre, petrol piyasaları dördüncü çeyrekte günde 3,3 milyon varil açıkla karşı karşıya kalabilir; Bu, on yılı aşkın süredir en kısıtlı pazardır. Bu arada ABD Enerji Bilgi İdaresi yalnızca dördüncü çeyrekte günde 230 bin varillik bir piyasa açığı görüyor. Uluslararası Enerji Ajansı’nın görünümü Çarşamba günü açıklanacak.

Katı yakıt talebi ve Suudi Arabistan ile Rusya’nın petrol gelirlerini artırma yönündeki hamleleri nedeniyle fiyatlar Haziran ayının sonundan bu yana yüzde 25’ten fazla arttı. ABD doları Pazartesi günü neredeyse iki ayın en büyük düşüşünü gerçekleştirerek, bu para biriminde fiyatlanan emtiaları çoğu alıcı için daha cazip hale getirdi.

Singapur’daki Vanda Insights’ın kurucusu Vandana Hari, “Yukarı doğru momentum şimdilik tükendi. Ham petrolün yön seçmek için yeni ipuçlarına ihtiyacı var. Brent için 90 dolar civarında bir tutunma modeli görebiliriz” dedi.

haberfeke.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu