Yaşam

Mustafa Taşpınarlı vefat etti

Keman sanatçısı Mustafa Taşpınarlı, 79 yaşında hayatını kaybetti.

Keman virtüözünün ölüm haberini müzisyen Sibel Can verdi. Can, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin değerli keman virtüözü, TRT İzmir Radyosu’nun değerli kemancısı ve çok değerli hocam Mustafa Taşpınarlı’yı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyorum.

TAŞPINARLI KİMDİR?

Mustafa Taşpınarlı, 1944 yılında İzmir Basmane’de doğdu. Babası da müzisyen olan ve İzmir’in yetiştirdiği en büyük keman ustası olarak bilinen Taşpınarlı, müzik hayatına henüz 8 yaşında başladı. İzmir’de gazinolarda keman çaldı. Askerliğini İstanbul’da tamamladıktan sonra İstanbul’da kalmaya karar verdi ve müzik hayatına burada devam etti.

Mustafa Taşpınarlı; Müzeyyen Senar, Muazzez Abacı, Zeki Müren, Bülent Ersoy, İbrahim Tatlıses gibi birçok ünlü isimle çalıştı. Taşpınarlı, Sibel Can’a da ders verdi. Taşpınarlı, İstanbul’daki gazinoların kapanmasından sonra İzmir Radyosu’na geçti ve bir ekiple baş kemancı oldu. Buradan da ayrılan Taşpınarlı, Kültür Bakanlığı Klasik Türk Müziği Korosunda “Devlet Sanatçısı” unvanıyla müzik mesleğini sürdürmeye devam etti. Usta müzisyen, Klasik Türk Müziği korosundan emekli olduktan sonra bir süre müziğe ara verdi. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu