Haber

HEDEP’ten seçim usulsüzlüklerine karşı Araştırma Komisyonu teklifi

Halkın Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP), yerel seçimler öncesinde bölge illeri başta olmak üzere birçok il ve ilçede polis ve asker lojmanlarının taşınması gibi uygunsuz adres değişikliği süreçlerine karşı harekete geçti. Partinin Şırnak milletvekilleri Nevroz Uysal Aslan ve Mehmet Zeki İrmez, Soruşturma Komisyonu kurulması talebiyle TBMM Başkanlığı’na önerge sundu.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, seçim güvenliğine ilişkin sorunların ve ihlallerin her yeni seçimde arttığı belirtilen önergede, 2017 Anayasa referandumunda mühürsüz oyların geçerli sayıldığı hatırlatıldı. Önergede, 24 Haziran 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin olağanüstü hal koşullarında yapıldığı ve bu nedenle birçok sandık taşınarak birleştirildiği, seçmen kaydırma, ekleme gibi birçok usulsüzlüğün yanı sıra oy verme işlemlerinin de yapıldığı belirtildi. 2019 seçimlerinde seçmen silme olayı ortaya çıktı.

Öneride ayrıca Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçmen kayıt kayıtlarında birçok il ve ilçede yüzlerce kişinin tek bir ofiste kayıtlı olduğunun belirlendiği hatırlatıldı.

SORUŞTURMA TALEP EDİLDİ

Yerel seçimler öncesinde seçmenlerin yer değiştirmesine ilişkin konulara dikkat çekilen önergede, şöyle denildi: “Yerel kaynaklar, köylere kaç seçmenin yer değiştireceğini gösteren listeler oluşturulduğunu, bu taraflı taleplerin olduğunu bize bildirdi. Bu listeler muhtarlara iletilmiş, muhtarlara öneri ve talimatlar verilmiştir.Bu iddialar karşısında partimiz ve ilgili kişiler Nüfus Müdürlükleri ve YSK’ya dilekçelerle başvuruda bulunmuşlardır. Bu çabaların devam ettiği önceki seçimlerde iddia edildiği gibi, köy korucuları ve güvenlik güçleri aracılığıyla seçimlere yönelik adres değişikliklerinin daha da ağırlaştığı belirtilirken, il ilçe mülki amirlerinin doğrudan siyasi parti çalışanı olarak hareket ettiği belirtiliyor. Şırnak’ın yerel meselelerini seçim vaadine dönüştürdü: “Bu nedenle seçimle belirlenen yönetimin hukuka uygunluğunun sağlanması için TBMM’nin kamu görevlilerinin seçimlere etkisini tespit edecek bir komisyon kurması gerekiyor.” ve seçimlerin şeffaflığına ve güvenilirliğine gölge düşüren iddiaların araştırılması.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu