Haber

Eczacılardan uyarı: Çıkmaz sokak, ilaç sıkıntısı artıyor

ANKARA – İsviçre merkezli çok uluslu ilaç şirketinin, organ nakli hastalarında kullandığı ilacı Türkiye’ye getirmeyeceğini açıkladığını belirten Tüm Eczacılar İşverenleri Sendikası Başkanı Nurten Saydan, “İlacın ticari faaliyeti aktif durumda. ‘Mikofenolat mofetil’ maddesinin Türkiye’deki kullanımı 31 Ağustos 2023 itibarıyla sona erdi.” . İlaç firmalarının ilacı ithal etmediğini, israf ettiği yerde üretmediğini belirten Saydan, açıklamasında şunları söyledi: “Mikofenolat mofetil etken maddesini içeren bu ilaç, böbrek, kalp ve karaciğer nakli hastalarında akut organ reddini önlemek için kullanılıyor.”

‘YERLİ İLAÇ SEKTÖRÜNÜN YÜKÜ AĞIRLIYOR’

Söz konusu ilaç firmasının sendikaya yazdığı bilgilendirme mektubunda, “Şirketimizin dünya genelinde hastaların kullanımına sunulan yenilikçi çözüm ve tedavilerini Türk hastaların kullanımına sunamadığımız için derin üzüntü duymakla birlikte, Türkiye’de uygulanan temel fiyatlandırma ve geri ödeme politikalarının yanı sıra, mevcut ilaçlarımızın piyasada devamlılığı konusunda da oldukça kaygılıyız.” Nurten Saydan, şirketin mevcut fiyatlandırma ve iade politikalarının uygulanabilirliğini sorguladığını söyledi.

Bulunamayan ilacın en değerli ilaç olduğunu söyleyen Saydan, “Durum giderek kötüleşiyor, ilaç sıkıntısı artıyor” diye konuştu ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sonuç olarak, çok önemli bir organ nakli sonrasında kullanılan hayati önem taşıyan ilaç, piyasadan sessizce kaybolan diğer ilaçlar gibi artık bulunamayacak. Daha önceki yıllarda bu ilaç firmaları, doktorların ilaçlarını yazmasını sağlamaya çalışıyor ve eczanelerimize gelerek kendi ilaçlarını anlatıyorlardı. Şimdilerde ‘Ülkenizden ayrılıyoruz’ diyorlar. Yerli ilaç sanayimizin yükü ağırlaşıyor. “Uzun bir süredir yeni moleküllü tedavi edici ilaçlar yalnızca özel ithalat yoluyla ve neredeyse onlarca kat daha fazla tedarik ediliyordu.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu