Ekonomi

Depremin yol açacağı tahribatın baharat fiyatlarını etkileyeceği endişesi

Deprem nedeniyle Kahramanmaraş’taki fabrikalarda büyük tahribat yaşandığını belirten Eskişehirli esnaf, baharat fiyatlarına zam beklediklerini söyledi.

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde binlerce enkaza yol açan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından çoğu bina gibi baharat fabrikalarının da büyük hasar gördüğü belirtildi. Önemli miktarda baharat üretiminin yapıldığı Kahramanmaraş’ta yıkılan bazı baharat fabrikalarıyla birlikte depolanan eserlerin de enkaz altında kaldığı öne sürüldü. Eskişehir’den bir aktar, pul biber, toz biber, sumak, kekik gibi eserlerin tahribat nedeniyle fiyatlarında artış beklentisi olduğunu belirtti. Tahlil olarak eserlerin yurt dışından getirilmesi gerektiğini düşünen aktar, yeni eserler gelene kadar baharat piyasasında yüzde 80’lere varan artış yaşanabileceğini söyledi.

“Ürün olmadığı için yurt dışından mal gelene kadar ciddi artış olabilir”

Eskişehir’de aktar olarak çalışan Koray Özkılıç, Kahramanmaraş’taki tahribatın baharat piyasasını nasıl etkileyeceği hakkında detaylar verdi. Yazın üretilen eserlerin depolandığını ancak deprem nedeniyle enkaz altında kaldığını belirten Özkılıç, “Depremin üzerinden 1 hafta geçti, o yüzden piyasanın çabuk etkilendiğini söylemek ayıp olur. Acı biber, toz biber, sumak ve kekik yapan fabrikaların hepsi Kahramanmaraş’taydı. Maalesef hepsi Kahramanmaraş’taydı. Allah geride kalanlara sabır versin. Adamlar yaz aylarında ürettikleri malzemeleri depolamışlar ve bir sonraki döneme, yeni bir eser çıkana kadar satacaklardı. Şimdi bütün işler enkaz altında kalınca bu piyasaya zam olarak otomatik yansıyacak çünkü iş kalmadı. Devletimiz” diyerek yurt dışından büyük, bire bir veya benzeri işler getirerek tolere etmeye çalışacaklar. Dış pazar mesela ben eski fiyattan devam ediyorum çünkü şu an stokum var ama işi değiştiremem ben de eminim” dedi. – ESKİŞEHİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu