Haber

Bursa’da cezaevi aracına düzenlenen terör saldırısının azmettiricisi Zeki Gürbüz, MİT’in Suriye’de düzenlediği operasyonda etkisiz hale getirildi.

MİT, Suriye’nin Haseke kentinin kuzeyinde Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) Suriye Genel Sorumlusu Ahmet Şoreş kod Zeki Gürbüz’ü düzenlediği operasyonda etkisiz hale getirdi.

Bursa’daki saldırının da azmettiricisiydi.

20 Nisan 2022’de Bursa/Mudanya’da İnfaz Görevlilerini taşıyan servis aracına yönelik eylemin ve 16 Ağustos 2022’de sınır hattımızda askerlerimize yönelik roketatarlı saldırıların azmettiricisi ve planlayıcısı olan Zeki Gürbüz etkisiz hale getirilecek. MİT tarafından. listenin başındaydı.

YUNANİSTAN’DAN 2013’TE ÇIKTI

Zeki Gürbüz, uzun yıllar MLKP’nin FESK’ten sorumlu silahlı aygıtı olarak çalıştıktan sonra 2008 yılında örgütün Türkiye sorumlusu olarak atandı. 2012’de İtalya’ya gitmek için Türkiye’den kaçak yollardan ayrıldıktan sonra Şubat 2013’te Yunanistan’da yakalanarak cezaevine kondu. Türkiye Cumhuriyeti’nin iade taleplerine rağmen Yunanistan tarafından iade edilmeyen Gürbüz, Nisan 2013’te şartlı tahliye edildi.

ORGANİZASYONUN SURİYE SORUMUNU OLARAK ATANDI

Zeki Gürbüz, 2013 yılında Yunanistan’dan Irak’a ve ardından Suriye’ye geçerek yeniden MLKP’de yönetici olarak çalışmaya başladı. Gürbüz, MLKP’nin askeri kanadının başındayken, Mart 2019’da eski Suriyeli subay Baran Serhat kod Bayram Namaz’ın etkisiz hale getirilmesinin ardından örgütün Suriye sorumlusu olarak atandı. Gürbüz, MLKP Suriye Sekreteri olarak görev yapıyor. 2020’den itibaren İcra Kurulu ve Askeri Saha Subayı. Ayrıca örgütün para/finansal kaynaklarını da yöneten Gürbüz, her alana para aktarıyordu.

MİT’TEN NOKTA HAREKATI

Suriye’de örgüte sızan saha ajanları tarafından takip edilen Gürbüz, MİT operasyonuyla Suriye’nin Haseke kentinin kuzeyinde etkisiz hale getirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu