Haber

Bakü’de Azerbaycan ile Gürcistan arasındaki askeri işbirliği ele alındı

Gürcistan Savunma Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Giorgi Matiashvili’nin Bakü temasları kapsamında, Gürcistan ile Azerbaycan arasındaki askeri işbirliğine ilişkin konular ele alındı.

Tuğgeneral Matiaşvili, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Azerbaycan’da Savunma Bakanı Zakir Hasanov tarafından kabul edildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Hasanov, Azerbaycan ve Gürcü halkları arasındaki klasik dostluk ve karşılıklı güvenden bahsetti.

Hasanov, iki ülkenin Türkiye ile üçlü işbirliğinin bölgede güvenliğin sağlanmasında değerli rol oynadığını vurguladı.

Kars’ta düzenlenen “2023 Kış Tatbikatı”nda askeri personelin yüksek profesyonellik sergilediğini belirten Hasanov, ortak tatbikatların ordular arasında deneyim paylaşımında ve muharebe kabiliyetlerinin daha da geliştirilmesinde önemli rol oynadığını söyledi.

Hasanov, Münih Güvenlik Konferansı çerçevesinde Güney Kafkasya ülke liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantının önemini vurguladı.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in “Elbette Avrasya’da barış istiyoruz” sözlerini hatırlatan Hasanov, bölgede barışın sağlanması için yapılan çalışmaları anlattı.

Matiashvili, Azerbaycan ile Gürcistan arasındaki askeri işbirliğinin bölgesel güvenliğe katkı sağladığını belirtti.

Görüşmede askeri, teknik ve eğitim alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi ve karşılıklı ilgi duyulan diğer konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

Matiashvili temasları kapsamında Azerbaycan Genelkurmay Başkanı Korgeneral Kerim Veliyev ile de bir araya geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu