Ekonomi

Altın sayılarında değerli gelişme!

Dolar kazanımlarını korurken altın fiyatları düştü, ancak ekonomiyle ilgili devam eden endişeler ve ABD borç tavanı konusunda bir anlaşmaya varılamaması altının daha fazla kayıp yaşamasını engelledi.

Spot piyasada altının ons fiyatı 2 bin 6 dolar civarında.

İç piyasada altının gram fiyatı 1263 lira seviyesinde.

ABD’de borç limitine ilişkin belirsizlikler varlık fiyatları üzerindeki etkisini her geçen gün artırıyor.

ABD Lideri Joe Biden ile kongre başkanlarının bugün yapacağı görüşmenin ertelendiği haberi gündeme gelirken, ertelenme nedeninin alt komitelerde hazırlık yapılmamasından kaynaklandığı söyleniyor.

Dün konuyla ilgili açıklamalar yatırımcıların odak noktasında kalırken, Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Julie Kozack, ABD’nin temerrüde düşmesi durumunda bu durumun sadece ABD için değil küresel ekonomi için de çok ciddi yansımaları olacağı uyarısında bulundu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’nin borç yükümlülüklerini yerine getirememesinin son yıllardaki kazanımları tehdit edebileceğini ve küresel bir durgunluğa yol açabileceğini söyledi.

Öte yandan ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri sözlerini yönlendirmeye devam ederken, Minneapolis Fed Lideri Neel Kashkari, yüksek enflasyonun düştüğüne dair bazı emareler olduğunu ancak kendisinin hala ısrarcı olduğunu ve bunun, kendilerinin de gereğini yerine getirmeleri gerektiği anlamına geldiğini ifade etti. sıkı para politikasını bir süre daha sürdürür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu