Haber

Almanya Federal Meclisi’nde Uygur Türkleriyle Dayanışma Amacıyla Dostluk Grubu Kuruldu

Uygur Türkleriyle dayanışma amacıyla Almanya Federal Meclisi’nde dostluk kümesi kuruldu.

Parlamento İnsan Hakları Komisyonu üyeleri Peter Heidt, Derya Türk-Nachbaur, Norbert Altenkamp, ​​​​Ullrich Lechte, Michael Brandt ve Boris Mijatovic, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayanları güçlendirmek için bir dostluk kümesi oluşturdu.

Grubun lideri Hür Demokrat Parti (FDP) Heidt, geçtiğimiz yıl parlamenter olarak Tayvan ve Japonya’ya yaptıkları ziyaretlerde sürgündeki Uygurlarla tanışma fırsatı bulduklarını, böyle bir grup kurma fikrinin de gündeme geldiğini belirtti. doğmak.

“Sincan bölgesinde zorunlu çalıştırma, işkence ve cinsel tacizin günlük yaşamın bir parçası olduğunu” belirten Heidt, “Çin, oradaki kampların eğitim amaçlı olduğunu belirtiyor ancak hayatta kalanlar orada yaşadıkları işkence ve tacizi anlatıyor” Almanya’da özgürce seçilmiş milletvekilleri olarak üzerimize düşen bir sorumluluk var, onların özgürlüklerine kavuşmaları için çabalarımızı sürdüreceğiz.” söz konusu.

Oradaki uygulamaların “soykırım” olup olmadığı konusunu da ele almaları gerektiğini anlatan Heidt, “Bu sorun biraz karmaşık. Bu konuda uzun vadeli bir çalışma yapıp konuyu genel konseye taşımak istiyoruz.” parlamentonun.” terimleri kullandık.

Sosyal Demokrat Partili Derya Türk-Nachbaur, Nachbaur’da kurulan dostluk grubuyla artık Uygurların Alman parlamentosunda söz sahibi olacağını belirtti.

Türk-Nachbaur, dostluk kümesi kurulmasının da kendisi için çok anlamlı olduğunu belirterek, Çin’in tüm dünyanın gözü önünde Müslüman azınlığa yönelik yaptığı insan hakları ihlallerine sessiz kalamayacaklarını kaydetti.

İnsan hakları meselesinin tarafların üstünde olduğunu anlatan Türk-Nachbaur, dostluk grubuna farklı tarafların destek verdiğini vurguladı.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde ekilen pamuğun Çin tarafından dünyaya pazarlandığına dikkat çeken Türk-Nachbaur, “Günümüzde herkesin giydiği kıyafetlerde orada yetiştirilen pamuklar var. Ancak bu pamuğa kan bulaşmış durumda. insan hakları ihlali.” söz konusu.

kirikhanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu