İş

ABD ekonomik belirsizliği artıyor

Ülkede geçen hafta açıklanan bilgiler ekonominin özellikle işgücü piyasası tarafında güçlü seyrini sürdürdüğüne işaret ederken, GÖnümüzdeki hafta ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın Salı günü yapılacak sempozyumda para politikasına ilişkin olası mesajları yatırımcıların odağına yerleştirildi.

Mart ayından sonra ve Mayıs ayında Fed’in faiz oranlarını 25 baz puan artıracağına dair beklentiler para piyasalarında fiyatlamalarda ağırlık kazanmaya başladı.

Analistler, ülkedeki makroekonomik bilgilerin yakından takip edilmeye devam edileceğini belirterek, Fed yetkililerinin sözlü yönlendirmelerinin önümüzdeki döneme ilişkin beklentilerin şekillenmesinde değerli rol oynayacağını belirtti.

ABD’de ekonomik verilerde belirsizlik hakim.

ISM imalat dışı endeksi arttı

ABD’de açıklanan verilere göre Supply Management Institute (ISM) imalat dışı endeksi Ocak’ta aylık bazda 6 puan artarak beklentilerin üzerinde 55,2 oldu.

Fabrika siparişleri yükseldi

Ülkede fabrika siparişleri geçen yılın son ayında yüzde 1,8 düşerek piyasa beklentilerinin altında kaldı.

28 Ocak’ta sona eren haftada işsizlik maaşı için ilk kez başvuranların sayısı 183.000’e düşerek Nisan 2022’den bu yana en düşük seviye oldu.

Öte yandan geçen yıl Aralık ayında ABD’de JOLTS Açık Pozisyon sayısı piyasa beklentilerinin aksine 11 milyon 12 bine yükseldi.

ExxonMobil’in karı rekor kırdı

Yoğunlaşan bilanço döneminde petrol şirketleri öne çıkarken, ABD’nin en büyük enerji şirketlerinden biri olan ExxonMobil’in kârı, artan elektrik fiyatlarının da etkisiyle geçen yıl 55,7 milyar dolar gibi rekor seviyeye ulaştı.

Bu gelişmelerle birlikte geçtiğimiz hafta New York borsasında S&P 500 yüzde 1,62, Nasdaq endeksi yüzde 3,31 değer kazanırken, Dow Jones endeksi yüzde 0,15 değer kaybetti.

Gelecek hafta için veri takvimi

6 Şubat ile başlayan haftanın bilgi takviminde Salı günü dış ticaret istikrarı, Perşembe günü haftalık işsizlik maaşları, Cuma günü Michigan Üniversitesi tüketici inanç endeksi ve hazine bütçesi istikrarı verileri sunulacak.

egilhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu