Haber

ABD Askeri Teçhizatının Pakistan’daki Militanların Elinde Olduğu İddiası

Pakistan’daki geçici hükümetin Başbakanı Anvarul Hak Kakar, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi sırasında geride bıraktığı ABD askeri teçhizatının militanların eline geçtiğini iddia etti.

İslamabad’daki ofisinde gazetecilere konuşan Kakar, ABD’nin bıraktığı askeri teçhizatın Afganistan’daki militanların eline geçmesinin ardından Afganistan’da konuşlu Pakistan Talibanı’na (TTP) ulaştığını iddia etti.

Kakar, gece görüş gözlüğünden ateşli silahlara kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan bu ekipmanın TTP’nin savaş kabiliyetini artırdığını, bu durumun İslamabad için “yeni bir sorun yarattığını” söyledi.

İddiasını destekleyecek herhangi bir delil sunmayan ve TTP’nin ortasında Afganistan’daki Taliban yönetimiyle doğrudan teması bulunmayan Kakar, bu konunun çözümü için “koordineli bir yaklaşım” benimsenmesi gerektiğini vurguladı.

Kakar, Pakistan güvenlik güçlerinin “evleri, çocukları, camileri ve ibadet yerlerini korumak için” militanlarla savaşmaya devam edeceğini söyledi.

ABD’nin Afganistan’da 7 Ekim 2001’de başlayan varlığı, 31 Ağustos 2021’de askerlerinin Afganistan’dan çekilmesinin tamamlanmasıyla 20 yıl sonra sona erdi.

Pakistan’da genel seçimlere kadar ülkeyi yönetecek geçici hükümetin Başbakanı Anvarul Hak Kakar, 14 Ağustos’ta yemin etti.???????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu